Wyżej niż orzeł….

No tak orzeł jest wyjątkowym ptakiem..chce być panem i królem przestworzy. Z góry obserwuje wszystko swoim przenikliwym wzrokiem żeby w pewnym momencie spaść jak kamień, by złapać swoją ofiarę. Podziwiany wszędzie za mocne skrzydła i pazury którymi potrafi zdobycz unieść wysoko w górę. Dba także wyjątkowo o swoje potomstwo. Na wschodzie opowiada się że w chwili niebezpieczeństwa przenosi swoje małe w bezpieczne miejsce.
I to doskonale ilustruje troskę Boga o swoje dzieci wybrane w sakramencie Chrztu św. „jak niosłem was na skrzydłach orlich i przywiodłem was do mnie”Wj albo jak czytamy w Pwt „jak orzeł czuwa nad swym gniazdem,krąży nad swoimi pisklętami, rozkłada skrzydła bierze je na nie i nosi na swych piórach”..Słowa krzepiące dodające nadziei..dzisiaj tak bardzo tych Bożych skrzydeł potrzebujemy a szczególnie kiedy..
wkrada się niepokój rosnący wraz z przychodzącymi wiadomościami
kiedy ludzie popadają w nieufność i boją się wszystkiego
kiedy słyszymy o dziwnych i katastroficznych historiach
wtedy tak bardzo potrzebujemy tych jego skrzydeł..ale podpowiada”jeśli pilnie będziecie słuchać głosu Bożego i strzec jego przymierza i będziecie dla mnie królestwem kapłanów i ludem świętym”..
Dwa a jednocześnie jeden świat Kościoła ludzi sprzed i za balaskami. Ci zza balasek o których dzisiaj będziemy prosić wcale nie święci ani idealni, choć się tego od nich wymaga. Młody chłopak w wieku 25 lat zawołany po imieniu przez Boga i swego biskupa decyduje się na życie w łasce uświęcającej. A potem wybiera się w drogę po meandrach ludzkich chorób, nałogów, pogrzebów i tragedii….Tych radosnych chwil jakby zawsze trochę mniej ..I bywa że ten żniwiarz czuje się bezradny i zagubiony..Ktoś tam poklepuje go po plecach a człowiek chciałby gdzieś uciec i schować się przed wszystkimi..Nawet jest i tak,że kaplica nie pomaga i tęsknisz wtedy do takiego dużego Ojca ..do skrzydeł obiecanych w sakramencie święceń..
i tylko świadomość że i umarł za mnie grzesznika daje pokrzepienie i siłę.
Jezus mówi i dzisiaj do czytelników z FB „Proście” bo tych pasterzy i żniwiarzy jest coraz mniej..bo wbrew obiegowym opiniom wcale nie jest tak łatwo. Proście i o takie skrzydła dla nas..byśmy potrafili latać wyżej niż orzeł..
/fragment kazania na 11 niedzielę zwykłą 14.06.2020 Sośnicowice ks.Marcin Gajda/
zdjęcie Steve Biro